Pucheroki

OPIS GRY

Kolorowa czapka, kożuszek wywrócony futrem na wierzch przepasany powrósłem i umazana sadzą twarz – to znaki rozpoznawcze Pucheroków. Ten unikatowy zwyczaj wywodzący się z XVII wiecznej tradycji krakowskich żaków do dziś jest kultywowany nieprzerwanie tylko w gminie Zielonki.

Co roku w Niedzielę Palmową w Bibicach można zobaczyć Pucheroki i posłuchać ich oracji podczas Gminnego Przeglądu Pucheroków organizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Zwyczaj pucheroków („puer” znaczy po łacinie chłopiec) wywodzi się od staropolskiego recytowania pod krakowskimi kościołami rymowanych, śmiesznych oracji przez żaków, by zdobyć datki i żywność na wielkanocne święta.

Po wprowadzeniu zakazu tych praktyk przez krakowską kurię biskupią w 1780 r. zwyczaj przeniósł się do okolicznych wsi. Z okazji 240-lecia tego wydarzenia rok 2020 w gminie Zielonki został ustanowiony Rokiem Pucheroka.

Pucherok jest symbolem i maskotką gminy Zielonki. W 2009 roku z inicjatywy Działu Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR powstała drewniana lalka przedstawiająca Pucheroka, wykonana przez lokalnych rzemieślników, a w 2014 r. do kolekcji dołączył pucherokowy, drewniany brelok. Pucherok był też bohaterem wielu publikacji, a dziś zapraszamy do gry planszowej.

Grając poznasz nie tylko Pucheroki, ale i inne ciekawe postacie, miejsca, zwyczaje i historie związane z gminą Zielonki. Warto nas odwiedzić podczas rodzinnych wycieczek, spacerów i rowerowych wojaży.

Niech ta gra będzie inspiracją  do poznania gminy Zielonki i jej niepowtarzalnej tradycji.


ELEMENTY GRY

    • Plansza – 1szt
    • Karty z pytaniami – 25szt.
    • Koło dowodzenia – 2szt.
    • Kostka do gry – 1szt.
    • Pionek – 30szt.
    • Instrukcja – 1szt.